Fotoğraftaki şenlik: Devrim

Devrim bir kavuşmadır, bir buluşma. İki sevgilinin buluşması: Öncünün ve halkın. Tek taraflı bir aşkın aktörünün, öncünün, sevgili halkının sevgisini kazanması. Vuslat anı. Geçmişin ve geleceğin.

Devrim, bir yerlerde çoktan işlemeye başlamış olan geleceğin, uzaklardaki, geçmişteki bir geleceğin, öncünün geleceğinin şehrin kapılarına dayanması, şimdiki zamanın, şehrin ve iktidarın şimdiki zamanının içinden geçerek, şimdiki zamanın sokaklarından geçerek, şehrin meydanlarında bayraklar ve marşlarla ortaya çıkmasıdır.

Devrim, şimdiki zamanın ortasında, ortalık yerinde, geleceğin ayyuka çıkmasıdır. 

Devrim, geleceğin, geçmişe sırtını dayayarak ve oradan yaylanarak şimdiki zamanın şiddet dalgalarını yarıp ya da süt liman, çarşaf gibi istikrar örtüsünü -ki sınıf çelişkilerini örtmektedir bu istikrar- yırtıp ortaya çıkmasıdır.

Devrim bir konserdir. Şimdiki zamanın şehir hayatındaki monotoniyi, evden işe, işten eve ritmi bozan, avangard bir polifonik müziğin ilk notalarının çalınmasıdır.

Karşıdevrim, şimdiki zamanın pencerelerinden, burçlarından, siperlerinden geleceğe bakarken, geleceğin şimdiki zamana doğru yürümesidir. Şimdiki zamanın gelecekle yüz yüze gelmesi.

Devrim, zamanın bir toplumsal harekete dönüşmüş, en politize olmuş halidir. Sakin, hesaplı ve çekingen akan zamanın şamatalı bir hal alışı.

Karşıdevrim, geleceğin tan atımından, parıltısından siyah camlı güneş gözlükleriyle kaçınmaya çalışırken, devrim bir genç kızın gülüşündeki ışıltıdır. Devrim yoksul bir genç kızın gözünden ışıl ışıl yansırken, karşıdevrimin gözünün kamaşmasıdır. Artık yapacak bir şeyi kalmadığını anlaması. Halk da artık meydanları doldurduysa.

Devrim, şerefine kadeh kaldırılacak bir şeydir. Düpedüz içki dolu bir kadeh. Keyifle, onca yorgunluktan sonra. Zafer sarhoşluğuna karşı çivi çiviyi söker misali.

Devrim en uyanık esrikliktir. Karşıdevrim ise resmi ideolojinin şişesinin dibini bulmaktır. Şişenin dibini bulup sızmak, geleceğin sirenlerini duymamak için. Gittiği yere kadar uyuyabilmek için.

Devrim o güne kadar iktidarda olmanın, güçlü olmanın görkemini çağrıştıran, iktidarın ihtişamının göstergesi binalara, başkanlık saraylarına, başkan uzantılığı rezidanslarına dağların tozunu toprağını taşımak, altın musluklu banyolara topluca girip mermer zeminlere suları taşırmak, taşmak, taşkınlık yapmak, sonra sakinleşince, daha bir süre öncesine kadar insanlık suçlarının planlandığı masalarda insanlığın mutluluğunu planlamak ve işte sonra da huzur içinde uyumaktır, dağda uyur gibi bir başkanlık sarayı koltuğunda.

Devrim, serüvenlerini heyecanla dinlediğin kahramanların efsanelerini artık her gün yaşıyor olmandır. Bu efsanelerin bir kahramanı olman senin de.

Devrim art arda deklanşöre basmaktır.

Bu istikrar ortamında görülecek hiçbir şey kalmamış olmasının sıkıntısından kurtulup, bu zulüm düzeninde sadece acı çekmiş olmanın yorgunluğunu atıp, art arda deklanşöre basmaktır.

Devrim, fotomuhabirinin çekecek yeni şeyler bulmasıdır. Hem de an be an.

Devrim, her anını çekmek isteyeceğin bir süreçtir.

Devrim, Che ve Fidel’in Sürekli Devrim’i, fotomuhabirini helak edecek bir olaydır.

Devrim, hiçbir işin, fotoğrafçılığın da, fotomuhabirliğinin de artık sıkıntıya dönüşmeyeceği yeni bir çalışma ortamıdır.

Küba Devrimi: Filozofların, bilimadamlarının, fotomuhabirlerinin, yazarların ve işçilerin gerillalarla birlikte kutladığı bir bayram. Bir şenlik.

 

Fotoğraf: Burt Glinn

 

Reklamlar
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: